News

Famous Name Salutes in Victorian Sprintcar Title-59555

Famous Name Salutes in Victorian Sprintcar Title



Fresha Fruit Juice Warrnambool presented two big feature events at Sungold Stadium, Premier Speedway, Warrnambool as the Victorian Sprintcar Title and the Junior Sedan Neville Pike Cup were contested.

A big New Year’s Day crowd witnessed some exciting racing, as Matthew Dumesny claimed his maiden Victorian Sprintcar Title after a race long battle with eventual runner up David Murcott.

Daniel Pestka backed up his podium finish at Max’s Race in December with another strong third place run while James McFadden captured the Victorian Speedweek Bonus with a fourth race finish backing up his win at Avalon on Thursday night.

By virtue of being the overall fastest qualifier James McFadden picked up an extra $250.00 from Tony Loxley and Full Throttle Publishing.

The five heat races were inverted by six based on qualifying times and were taken out by Marcus Dumesny, Rusty Hickman, Brett Milburn, Brendan Quinn and Matthew Reed.

The D-Main was won by Tim Hutchins, while Leigh Mugavin, Robbie Paton and Kevin Reeves also transferred to the C-Main.

The C-Main again saw four drivers with Cameron Waters taking the win from Andrew Hughes, Lachlan McDonough and Dayne Bentvelzen.

The B-Main was littered with stoppages; however, Ryan Jones took the win and made his way to the A-Main along with Darren Mollenoyux, Jordyn Charge, Matthew Reed, Peter Doukas and Callum Walker.

In the 30-lap final Dumesny was all class at the front of the field despite consistently being pressured by David Murcott as they made their way through lap traffic.

Daniel Pestka was again prominent in third with McFadden and Lines rounding out the top five.

The Junior Sedan Neville Pike Cup for 2022 saw Carter Metcalfe claim the coveted prize as he led home Linken Paterson and Tanner Barclay in an entertaining affair.

In the New Stars Junior Sedans, the 12-lap final saw Jayden Lock set a new 12 lap Junior Sedan record in a strong display winning the final ahead of Jake Bradley and Jasmine Bryant. The new 12 lap time was 3:31.215.

The quick results of the nights program are as follows:

Sprintcars:

Time Trial Group One:
1. W17 James McFadden 11.754; 2. N57 Matthew Dumesny 12.055; 3. V48 Adam King 12.157; 4. VA81 Rhys Baxter 12.179; 5. N47 Marcus Dumesny 12.180; 6. V27 Ross Jarred 12.278; 7. V17 Dennis Jones 12.339; 8. S38 Lachlan McDonough 12.452; 9. VA96 Dayn Bentvelzen 12.521; 10. V57 Troy Hose 12.835; 11. V63 Kevin Reeves 13.528.

James McFadden was the fastest overall qualifier earning $250.00 from Tony Loxley and Full Throttle Publishing.

Time Trial Group Two:
1. V37 Grant Anderson 11.904; 2. S20 Glen Sutherland 11.952; 3. N99 Carson Macedo 12.015; 4. VA12 Mark Carlin 12.092; 5. V60 Jordyn Charge 12.125; 6. V88 Rusty Hickman 12.132; 7. VA36 Ashley Cook 12.190; 8. V28 Andrew Hughes 12.318; 9. V75 Mitchell Smith 12.499; 10. V2 Domain Ramsay 12.676; 11. N72 Coby Elliott 13.312.

Time Trial Group Three:
1. V45 Steven Lines 12.024; 2. V7 Paul Solomon 12.069; 3. V25 Jamie Veal 12.098; 4. V98 Peter Doukas 12.176; 5. V68 Brett Milburn 12.268; 6. V72 Jacob Smith 12.336; 7. V6 Cameron Waters 12.359; 8. VA75 David Donegan 12.493; 9. V30 Michael Coad 12.836; 10. NT27 Luke Weel No Take Taken.

Time Trial Group Four:
1. S63 Ryan Jones 12.000 ; 2. V3 Darren Mollenoyux 12.049; 3. T62 Tate Frost 12.069; 4. Q33 Callum Walker 12.190; 5. S14 Brendan Quinn 12.285; 6. VA29 Terry Rankin 12.329; 7. V71 Marcus Green 12.442; 8. VA88 Grant Stansfield 12,533; 9. VA22 Leigh Mugavin 12.791; 10. V81 Robbie Paton 12.805; 11. VA57 Harrison Swan 13.598.

Time Trial Group Five:
1. S97 David Murcott 11,763; 2. V90 Corey McCullagh 11.790; 3. S27 Daniel Pestka 11.895; 4. VA25 Jack Lee 11.945; 5. V39 Brett Smith 11.994; 6. V92 Matthew Reed 12.269; 7. V56 James Aranyosi 12.287; 8. V44 Tim Van Ginneken 12.316; 9. T7 Tim Hutchins 12.450; 10. D26 Todd Moule 12.663.

Heat One: 1st N47 Marcus Dumesny; 2nd N57 Matthew Dumesny; 3rd V48 Adam King; 4th W17 James McFadden; 5th V57 Troy Hose.

Heat Two: 1st V88 Rusty Hickman; 2nd V60 Jordyn Charge; 3rd N99 Carson Macedo; 4th VA12 Mark Carlin; 5th S20 Glen Sutherland.

Heat Three: 1st V68 Brett Milburn; 2nd V25 Jamie Veal; 3rd V72 Jacob Smith; 4th V98 Peter Doukas; 5th V45 Steven Lines.

Heat Four: 1st S14 Brendan Quinn; 2nd T62 Tate Frost; 3rd VA29 Terry Rankin; 4th Q33 Callum Walker; 5th V3 Darren Mollenoyux.

Heat Five: 1st V92 Matthew Reed; 2nd S27 Daniel Pestka; 3rd S97 David Murcott; 4th VA25 Jack Lee; 5th V90 Corey McCullagh.

Sprintcar D-Main 8 laps (Top 4 Transfer to A-Main): 1st T7 Tim Hutchins; 2nd VA22 Leigh Mugavin; 3rd V81 Robbie Paton; 4th V63 Kevin Reeves; 5th N15 Luke Thomas; 6th N72 Coby Elliott; 7th V27 Ross Jarred; 8th VA57 Harrison Swan.

Sprintcar C-Main 15 laps (Top 4 Transfer to A-Main): 1st V6 Cameron Waters; 2nd V28 Andrew Hughes; 3rd S38 Lachlan McDonough; 4th VA96 Dayn Bentvelzen; 5th VA36 Ashley Cook; 6th VA75 David Donegan; 7th T7 Tim Hutchins; 8th D26 Todd Moule; 9th VA22 Leigh Mugavin; 10th V75 Mitchell Smith; 11th V63 Kevin Reeves; 12th V44 Tim Van Ginneken; 13th V56 James Aranyosi; 14th V81 Robbie Paton; 15th V57 Troy Hose; 16th VA81 Rhys Baxter; 17th VA88 Grant Stansfield; 18th V30 Michael Coad.

Sprintcar B-Main 20 laps (Top 6 Transfer to A-Main): 1st S63 Ryan Jones; 2nd V3 Darren Mollenoyux; 3rd V60 Jordyn Charge; 4th V92 Matthew Reed; 5th V98 Peter Doukas; 6th Q33 Callum Walker; 7th VA12 Mark Carlin; 8th S38 Lachlan McDonough; 9th V6 Cameron Waters; 10th V28 Andrew Hughes; 11th VA96 Dayn Bentvelzen; 12th V88 Rusty Hickman; 13th VA25 Jack Lee; 14th VA29 Terry Rankin; 15th V39 Brett Smith; 16th S20 Glen Sutherland; 17th V7 Paul Solomon.

Sprintcar A-Main (30 laps No Time): 1st N57 Matthew Dumesny; 2nd S97 David Murcott; 3rd S27 Daniel Pestka; 4th W17 James McFadden; 5th V45 Steven Lines; 6th V37 Grant Anderson; 7th N99 Carson Macedo; 8th V25 Jamie Veal; 9th N47 Marcus Dumesny; 10th T62 Tate Frost; 11th V3 Darren Mollenoyux; 12th Q33 Callum Walker; 13th S63 Ryan Jones; 14th V48 Adam King; 15th V68 Brett Milburn; 16th V92 Matthew Reed; 17th V60 Jordyn Charge; 18th V98 Peter Doukas; 19th V90 Corey McCullagh; 20th S14 Brendan Quinn.

(Start Order: 1. S97; 2. N57; 3. W17; 4. S27; 5. T62; 6. V25; 7. N99; 8. V45; 9. V48; 10. N47; 11. V68; 12. S14; 13. V90; 14. V37; 15. S63; 16.V3; 17. V60; 18. V92; 19. V98; 20. Q33.

Lap Leaders: 1-30 N57 Matthew Dumesny

Junior Sedan Neville Pike Cup:

Top Stars:

Heat 1A: 1st AX10 Bree Simpson; 2nd AX63 James Oliver; 3rd AX47 River Paterson; 4th N61 Logan Muir; 5th C81 Miller Throckmorton.

Heat One 1B: 1st MDA10 Carter Metcalfe; 2nd AX49 Jayden Bryant; 3rd P95 Tanner Barclay; 4th AX93 Seth Sloane; 5th B33 Bailey Rumler.

Heat 2A: 1st AX93 Seth Sloane; 2nd AV5 Fletcher Barron; 3rd B33 Bailey Rumler; 4th AX10 Bree Simpson; 5th C81 Miller Throckmorton.

Heat 2B: 1st AX48 Linken Paterson; 2nd P95 Tanner Barclay; 3rd AX85 Rhys Meakins; 4th MDA10 Carter Metcalfe; 5th AX47 River Paterson (New 8 Lap Record: 2:19.376).

A-Main: 1. MDA10 Carter Metcalfe; 2. AX48 Linken Paterson; 3. P95 Tanner Barclay; 4. AX10 Bree Simpson; 5. AX49 Jayden Bryant; 6. AX33 Seth Sloane; 7. AV5 Fletcher Barron; 8. AX85 Rhys Meakins; 9. C81 Miller Throckmorton; 10. AX62 Christine Oliver; 11. HA29 Rylan Pech; 12. AX63 James Oliver; 13. AV8 Blake Glynn; 14. HA7 Jacob Tinworth; 15. N69 Jessica O’Donnell; 16. AX23 Tamika Simpson; 17. N61 Logan Mair; 18. AX47 River Paterson. (Please note Junior Results Subject to Confirmation).

New Stars:

Heat 1: 1st AV19 Jake Bradley; 2nd S4 Jayden Lock; 3rd AV45 Isabella Thornton; 4th AX29 Jasmine Bryant; 5th B42 Tayla Whatmore.

Heat 2: 1st AV19 Jake Bradley; 2nd S4 Jayden Lock; 3rd AX29 Jasmine Bryant; 4th AV45 Isabella Thornton; 5th N27 Tristan Jarred.

A-Main: 1. S4 Jayden Lock; 2. AV19 Jake Bradley; 3. AX29 Jasmine Bryant; 4. AV45 Isabella Thornton; 5. N27 Tristan Jarred; 6. B42 Tayla Whatmore; 7. L95 Toby Cook; 8. S52 Zammy Noseda. (New 12 Lap Record: 3:31.215).

The next meeting at Sungold Stadium, Premier Speedway, Warrnambool will be held on Sunday January 9, 2022, and will feature the Wingless Sprint Summer Slam Series, Formula 500’s and the Beasley Memorial for Speedcars.

Gates will open at 4pm with Racing to get underway at 5pm.

Tickets will be available on-line from Tuesday January 4 at 10.00am.

End Release

Major Sponsors